Buradasınız :
Türkçe
English
Pazartesi, 17.12.2018
Hızlı Bağlantılar

21.05.18 | 14:09 | Zaman: 210 Gün

Konferans: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği - Kadın Cinayetleri Önlenebilir

 

Okulumuz Çağrı Merkezi Hizmetleri Programı ‘’Toplumsal Duyarlılık Projeleri Dersi‘’ kapsamında Giresun  Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi / UNESCO Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi ve Kadınların Güçlendirilmesi Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. A. Hülya UĞUR TANRIÖVER'in konuşmacı olarak katılımı ile "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği - Kadın Cinayetleri Önlenebilir" konulu konferans gerçekleşmiştir. Gerek ülkemizde gerekse dünyada yaşanan Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliğine ve bu eşitsizliğin yaşanma sebeplerini anlatan Sayın UĞUR TANRIÖVER, çeşitli istatistiki bilgiler ve yapılmış araştırmalara değinmiş, bu sorunun çözümünde bireyin, ailenin, kamu kurumlarının, medyanın ve sivil toplum kuruluşlarının rolünü örneklerle açıklamıştır. Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin 3 yaşından itibaren çocuklara öğretilmesi gerektiğine değinen Sayın UĞUR TANRIÖVER, toplumda yaygın olarak kullanılan cinsiyetçi tanımlamalar ve çocuklara küçük yaşlardan itibaren biçilen cinsiyetçi roller hakkında dinleyenleri uyarmış, küçük yaşlardan itibaren çocuklara eşit roller tanımlayarak Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin sağlanabileceğini savunmuştur. Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde kadın cinayetlerine ve kadına karşı işlenen suçlara değinen Sayın UĞUR TANRIÖVER, bu suçların erkeğe ve kadına toplumda biçilen rollerden ve "erkeğin hakkı" olarak görülmesinden kaynaklandığını yaşanmış örneklerle anlatmıştır.  Sayın hocamız, kadın cinayetlerinin ve kadına karşı işlenen suçların toplumda kadını güçlendirerek, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini sağlayarak önlenebileceğini savunmuştur.

Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Hasan Hüseyin AKSU'nun Sayın Prof. Dr. A. Hülya UĞUR TANRIÖVER'e teşekkür belgesi vermesiyle son bulan konferansımıza Rektör Danışmanımız Sayın Dr. Öğr. Üyesi Abbas KARAAĞAÇLI akademik ve idari personelimiz, öğrencilerimiz, Dereli Belediyesi personeli, İlçe Jandarma Komutanlığı personeli ve Dereli halkı katılım göstermiştir.
Çok kıymetli bilgilerini bizimle paylaştığı için Giresun  Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi / UNESCO Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi ve Kadınların Güçlendirilmesi Kürsüsü Başkanı Sayın Prof. Dr. A. Hülya UĞUR TANRIÖVER'e katılımcılar ve okulumuz adına teşekkür ederiz.